Haber

Hanuka nedir ve ne zaman kutlanır? Hanuka Hakkında Tüm Harikalar

Hanuka nedir sorusunun cevabı vatandaşlar tarafından arama motorlarında yoğun bir şekilde araştırılıyor. Bu bayramı kimlerin kutladığı araştırılıyor. Peki Hanuka nedir, neden kutlanır? Hanuka ne zaman? Bayrama dair merak edilen tüm sorular ve cevaplar…

Hanuka Ne Demektir, Ne Zaman Olur?

Hanukkah kelimesi İbranice’de ‘bir erkeğe adanma’ anlamına gelir. Bu tatil Gregoryen takvimine göre Aralık ayında, Kasım ayının sonunda veya çok seçici olarak Ocak ayının başında düşer.

Hanuka Tarihi nedir?

Hanuka Bayramı, Suriye-Yunan Hükümdarı Antiokhos ve orduları Maccabees’e yenildi ve II. Beth-Amikdaş’ın paganlardan kurtuluşunu ve onların yeniden Tanrı’ya adanmasını sembolize ediyor. Bet-Amikdaş putlardan ve sembollerden temizlendikten sonra, Tapınaktaki Ebedi Işığı yakmak için saf yağla dolu yalnızca küçük bir kap bulundu. Bu yağ Menorah’ı sadece bir gün yakmaya yetti. Mucize eseri, o küçük yağ kabı tam sekiz gün boyunca yanmaya devam etti ve Koen, o ortada yeni kutsal yağ hazırlayabildi. 25 Kislev’den başlayarak sekiz gece Hanukkah mumları her gece bir mum artırılarak yakılır ve bu mucize yeniden yaşanarak meskenleri Işıkla doldurur.

Hanukkah’ı Kim Kutlar?

Hanukkah, Seleukos İmparatorluğu’na karşı Maccabean İsyanı sırasında Kudüs’teki İkinci Tapınağın yeniden adanmasını anmak için düzenlenen bir Yahudi festivalidir. Işık Festivali olarak da bilinir.

Hanuka nasıl kutlanır?

Menorah’ı andıran ve iki ek kolu olan Hanukkah adı verilen 9 kollu bir şamdanın kolları yakılarak kutlanır. Birinci gün bir, ikinci gün iki kol yakılır ve bayram boyunca her gün bir kol daha yakılarak devam eder. Hanukkah’ın ortasındaki diğerlerinden daha yüksek olan kola Şamaş denir ve bu kol her gün yakılır. Hanuka evin iki yerine konulabilir. İlki ve tercih edileni pencere önüne koymaktır ki oradan geçen herkes bu mucizeye şahit olsun. Obur ise kapıdan girerken hızlıca girişin soluna yerleştirmektir. Böylece kişi kapıdan girerken sağında Mezuza ve solunda Hanukkah mitzvah ile çevrili olacaktır. Hanukkah yanarken bir yerden bir yere hareket etmez. Söndürdükten sonra istenilen yere götürülebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu